תיין סיין
English: Thein Sein

תיין סיין
သိန်းစိန်
Thein Sein.jpg
לידה20 באפריל 1945 (בן 74)
מיאנמר עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינהמיאנמר עריכת הנתון בוויקינתונים
השכלהDefence Services Academy עריכת הנתון בוויקינתונים
עיסוקפוליטיקאי, איש צבא עריכת הנתון בוויקינתונים
מפלגהUSDP עריכת הנתון בוויקינתונים
נשיא מיאנמר ה־8
30 במרץ 2011 – 30 במרץ 2016
(5 שנים)
סגןטין האונג או
שיין מאו האם
ניאן טון
טהאן שווה (כיושב ראש מועצת מדינת השלום והפיתוח)
חבר הפרלמנט של מיאנמר מטעם עיירת זבוטירי
7 בנובמבר 2010 – 30 במרץ 2011
(20 שבועות ו-4 ימים)
סנדר מין ←
ראש ממשלת מיאנמר ה־11
24 באוקטובר 2007 – 7 בנובמבר 2010
(3 שנים)
תחת יושב ראש מועצת מדינת השלום והפיתוחטהאן שווה
→ סו ווין ותיין סיין (בפועל)
אונג סן סו צ'י (יועצת מדינית של מיאנמר) ←
ראש ממשלת מיאנמר בפועל
אפריל 2007 – 24 באוקטובר 2007
(כ־29 שבועות ו-4 ימים)
תחת יושב ראש מועצת מדינת השלום והפיתוחטהאן שווה
→ סו ווין
תיין סיין ←
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

תיין סייןבורמזית: သိန်းစိန်,‏ נולד ב-20 באפריל 1945) הוא איש צבא בדימוס (בדרגת לוטננט גנרל) ופוליטיקאי בורמזי, ששימש כנשיא מיאנמר (בורמה) ממרץ 2011 ועד 2016. כמו כן כיהן כראש הממשלה בשנים 2011-2007 ודגל במדיניות מתונה ושל רפורמות אחרי שנים רבות של משטר צבאי בארצו. נבחר מטעם מפלגת האחדות, הסולידריות והפיתוח.

הרפורמות שממשלתו יזמה כללו הקלת הצנזורה, שחרורם של אסירים פוליטיים רבים והפסקת פרויקט שנוי במחלוקת בתחום הכוח ההידרואלקטרי שעמד להתבצע בשיתוף פעולה עם סין. בבחירות ב-1 באפריל 2012 התאפשרה השתתפות מפלגת האופוזיציה החשובה ביותר - הליגה הלאומית לדמוקרטיה (NLD). בעקבות המדיניות שיזמה ממשלתו של תיין סיין נבחרה בורמה בשנת 2014 לעמוד בראש איגוד מדינות דרום-מזרח אסיה (ASEAN), השתפרו יחסי המדינה עם ארצות הברית והוקלו הסנקציות נגדה.

קורות חייו

תיין סיין נולד במשפחת איכרים בכפר הקטן קיונקו בדלתא הנהר איראוואדי, באזור הידוע בימינו כעיירה נגאפודאוו, כצעיר מבין שלושה אחים.

למד באקדמיה לשירותי ביטחון, אותה סיים עם תואר בשנת 1968. בהמשך עלה בהיררכיה הצבאית ושימש קצין בצבא קבע למשך ארבעים שנה. בשנת 1988 היה למייג'ור בחטיבה 55 של חיל הרגלים באזור סגאינג.

עשה בהמשך קורס במכללה לפיקוד ומטה בקאלאוו במדינת שאן ושירת כמפקד גדוד הרגלים 89 על ידי קאלאי, באותו אזור, סגאינג. ב-1991 חזר ליאנגון ובשנת 1992 הועלה לדרגת קולונל.

שירת אחר כך כקצין בכיר בתפר שבין המטה הכללי של הצבא ומשרד הביטחון. בשנת 1995 קודם לדרגת גנרל חטיבתי ונשאר לשרת במשרד הביטחון. ב-19962000 פיקד הגנרל תיין סיין על המפקדה האזורית המשולשת בקיאינג טונג, במדינת שאן, בגבול עם סין, לאוס ותאילנד, אזור שבו שרצו סוחרי סמים, וצבאות מקומיים הקשורים אליהם - הצבא המאוחד של מדינת ווא ומליציית לאהו.

בשנת 1997 התקדם לדרגת מייג'ור גנרל והתקבל לשורות המועצה הממלכתית לשלום ופיתוח (SPDC), החונטה הצבאית ששלטה אז במדינה.

נשוי ואב לשלוש בנות.